Wilson Combat 2EDCXCP9A EDC X9 2.0 9mm Luger 15+1 4″ Stainless Fluted Barrel, Armor-Tuff Stainless Steel Tri-Top Cut Slide, Combat-Tuff Aluminum Frame w/Beavertail, Black Polymer Grip
$3703.00
About this product
Launched in 2016, the EDC X9 merging the timeless design of the 1911 with the features that modern shooters demand. The EDC X9 2.0, which builds upon the foundation of its predecessor, featuring upgrades that deliver performance and reliability. Includes two 15rd magazines.
Key attributes
| upc | 810129406726 |
| manufacturer | Wilson Combat |
| manufacturer part number | 2EDCXCP9A |
| action | Single Action |
| atf type | Pistol |
| barrel length | 4" |
| caliber/gauge | 9mm |
| capacity | 15 + 1 |
| number of magazines | 2 15 rd. |
| package height | 3.0 |
| package width | 10.9 |
| product type | Semi-Auto Pistol |
| safety | Ambidextrous |
| shipping weight | 5.0 |
| sights | Battlesight/ FO Front Sight |
| sights type | Adjustable Sights |
| slide description | Tri-Top Cut |
Sources & methodology.
Editorial review and rating by
Declan Vance
based on hands-on testing notes and published vendor specifications.
Pricing verified at time of publication.
$3703.00